
Фото ілюстративне Adobe Stock
Президент Польщі Кароль Навроцький підписав новий закон про допомогу громадянам України (Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu weryfikacji prawa do świadczeń na rzecz rodziny dla cudzoziemców oraz o warunkach pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Він передбачає продовження тисяасового захисту для українців до 4 березня 2026 року. Разом з тим закон вніс серйозні зміни у правила виплати соцдопомог на дітей усіх без винятку іноземців. Купити рекламу » Як повідомляє Yavp.pl, основна зміна в виплатах соцдопомог — прив’язка права на щомісячну виплату 800+ та одноразову 300+ (на підготовку дитини до школи) для іноземців до їхньої професійної активності в Польщі та обов’язкового навчання їхніх дітей у польській освітній системі.
Зміни в правилах виплати іноземцям świadczeń wychowawczych (800+ та300+)
Умова професійної активності
Право на виплату 800+ та 300+ для іноземців надаватиметься за умови, що вони були активно зайнятими на території Польщі в місяці, що передує місяцю виплати.
Хто вважатиметься “професійно активним”?
Новий закон встановлює широке визначення професійної активності. Активною вважатиметься особа, яка:
1) Працює та сплачує внески до ZUS: Підлягає обов’язковому пенсійному страхуванню та страхуванню на випадок інвалідності (ubezpieczenia emerytalne i rentowe) з доходу, що становить не менше 50% мінімальної заробітної плати (тобто потрібно працювати принаймні на ½ ставки мінімальної зарплати). Це стосується, зокрема, працівників за трудовим договором (umowa o pracę) та договором доручення (umowa zlecenia), а також тих, які мають договір на догляд за дитиною до 3 років (так звана „umowa uaktywniająca”).
Увага! Договір підряду (umowa o dzieło) не даватиме право на отримання виплати 800+ на дитину.
2) Веде підприємницьку діяльність у Польщі.
3) Перебуває на обліку в уженді праці в статусі безробітної й отримує допомогу по безробіттю, стипендію на час стажування або навчання.
4) Перебуває у відпустці по догляду за дитиною (urlop wychowawczy).
5) Отримує певні види допомоги від ZUS: допомогу по вагітності та пологах (zasiłek macierzyński), лікарняні (zasiłek chorobowy), реабілітаційну допомогу (świadczenie rehabilitacyjne), вирівнювальну допомогу до зарплати (zasiłek wyrównawczy), допомогу по догляду (zasiłek opiekuńczy) за умови, що база для нарахування внесків або розмір допомоги відповідає певним мінімальним порогам (50% мінімальної зарплати для працевлаштованих або 30% для підприємців).
6) Є пенсіонером або отримує ренту (пенсію по інвалідності).
7) Підлягають пенсійному та страхуванню на випадок інвалідності як фермери (KRUS), або були застраховані безперервно протягом щонайменше 12 місяців.
8) Особи, які добровільно сплачують внески до ZUS на пенсійне страхування та страхування на випадок інвалідності.
“Період на адаптацію” для неактивних, але застрахованих
Якщо іноземець не був професійно активним у попередньому місяці, але мав медичне страхування, він може отримати право на 800+ на обмежений період:
– на 3 місяці
– на 6 місяців, якщо виховує трьох або більше дітей.
Важливо: Такою можливістю можна буде скористатися лише один раз протягом одного періоду виплат (який триває з 1 червня до 31 травня).




Залиште відповідь