У лютому 2019 року в Республіці Молдова пройдуть вибори до парламенту. Відповідно електоральна зима буде гарячої не тільки в Києві, але й в сусідньому Кишиніві. Нагадаємо, що в Молдові триває серйозне політичне протистояння між парламентом та президентом країни. Ці та інші питання обговорювались на міжнародній конференції «Механізми громадянського суспільства в електоральних процесах: молдовсько-український контекст» у місті Бельці.

Організаторами заходу виступили Інститут демократизації та розвитку та Центр регіональної співпраці «Діалог». Подія відбулась у співпраці Спілкою українців Молдови «Заповіт- Moștenire» (Республіка Молдова, м.Белць), Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича та Інститутом Бессарабії (м.Чернівці). В роботі кругло столу взяли участь науковці, політики та громадські діячі з України, Молдови та Польщі.

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Спілки українців Молдови «Заповіт- Moștenire» Михайло Крижанівський та депутат Верховної Ради України Григорій Тіміш.

«Ми маємо поглиблювати україно-молдовські відносини на регіональному рівні. Ми маємо будувати Європу регіонів . . . Надіюсь, що після виборів Молдова буде продовжувати інтеграції до ЄС», – сказав депутат.

Григорій Тіміш наголосив, що між Україною і Республікою Молдова на урядовому рівні, багато претензій і невирішених проблем, але наявні певні позитиви такі, як координація дій прикордонних та митних пунктів пропуску, обговорення проблем Придністров’я та підписано ряд угод з економічного співробітництва.

Олег Євдокімов, консул України в Бельцах, розповів про процедуру голосування на виборах на закордонних виборчих дільницях.

Декан факультету Словесності Бельцького державного університету ім. А. Руссо Лілія Трінка зазначала, що вагомою складовою в будь-яких виборах та політичних процесах є «м’яка сила – soft power», яка здатна міняти країни без військових дій.

Політолог, керуючий партнер Ukrainian Politconsulting Group, Василь Мокан розповів про головні політичні ризики на передодні виборів в Україні.

«Росія хоче вплинути на вибори в Україні. Кремль розуміє, що впливати та вирішувати долю України можна виключно через парламент, відповідно вони ставлять на вибори до Верховної Ради, але ключ до Ради – це вибори президента», – підкреслив політолог. Мокан зазначив, що було проведено ряд успішних реформ, що у довгостроковій перспективі змінять політичну культуру України.

Український експерт розповів, що Україна у співпраці з НАТО та Єврокомісією проводить заходи по протидії хакерським атакам на сервер Центральної виборчої комісії.

З молдовського боку зазначалось, що вибори навряд чи призведуть до різкої зміни євроатлантичного курсу нинішньої влади Кишиніву. Молдовські експерти зазначили, що дестабілізація країни вигідна тільки для Росії, натомість, самі проросійські сили Молдови розуміють, що Росія не спроможна виконувати своїх економічних зобов’язань.

Бордіян Мар’яна, доктор юридичних наук з Державного університету Молдови м. Кишинів звернула увагу на проблему міграції та глибокої прив’язаності до радянського минулого.

Також, експерти обговорили проблему розпалювання міжетнічних конфліктів в Україна, Польщі та Молдові. Виступаючі зазначали, що напади на школи національних менш, паплюженню пам’ятників и оголошення «народних республік» зацікавлена виключно Російська Федерація.

Голова Спілки українців Молдови зазначив, що українці Молдови стоять перед загрозою русифікації.

«Коштів на опалення Українського дому в Бельцах немає, газета «Рідне Слово» не друкується, єдиним україномовним ЗМІ Молдови залишається телепрограма «Світанок», яка виходить раз на два тижні. Уявіть, в Молдові немає технічної можливості дивитися українського телебачення», – розповів лідер українців Молдови.

Дарья Руссу, головний редактор україномовної телевізійної програми «Світанок», зазначила, що потреба об’єктивного та оперативного висвітлення подій в Україна обумовлена необхідністю протидіяти пропаганді Кремля.

«Відсутність українського телебачення в Молдові означає, що всі новини про Києв транслюються через призму Москви», – зазначила журналістка.

Учасники круглого столу погодились, що найновіша політична історія Молдови та України дуже подібна, а найближчі вибори в обох країна будуть свідченням політичної зрілості та не змінності євростратегічних аспірацій обох країн.

Євгеній Білоножко

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here