Inline pictures
Polska 20:18
Україна 21:18

Українська профспілка у Польщі: Ми єдині, хто захищає права українських заробітчан у Європі

12345678.jpg

За різними даними в Польщі працює та проживає від 1 до 1,5 млн громадян України.  Рік тому у Польщі було засновано Міжгалузеву профспілку українських працівників. Журналісти порталу PoloNews поцікавились у голови профспілки Юрія Карягіна успіхами та повсякденною працею першої та єдиної організації, що захищає права  українських заробітчан.

Рік тому була зареєстровано Міжгалузеву профспілку українських працівників. Які ви можете зробити висновки, що вдалось, а що не вдалось за цей рік? Чим живе профспілка сьогодні?

Зазначу, що сам процес реєстрації був досить тривалим. Офіційно профспілка почала діяти у червні минулого року. Спочатку відбулись збори, було затверджений статут, у липні минулого року відбулась конференція, де я був обраний головою профспілки. Потім розпочався наступний етап- ми чекали на рішення суду та ряд інших організаційних моментів. Відповідно активна робота могла розпочатися лише у січні 2017 року, за цей невеликий період роботи до профспілки вступило понад 2000 осіб. Ми відкрили  ряд регіональних представництв у таких містах, як-то: Ополе, Вроцлав, Катовіци, Познань, Щецін, Кельце. На сьогодні один з головних напрямків нашої діяльності – це розширення профспілкових комітетів у регіонах, де найбільше  українських працівників. Також у нас є представництва в Україні, передусім у містах, де є Консульства республіки Польща. Українські представництва націлені на допомогу тим, хто хоче легально приїхати працювати та навчатися в Польщі. Хочу зазначити, що ми співпрацюємо з українською полонією.

Наша профспілка має хороші контакти з українськими профспілками, ми працюємо на міжнародному рівні (ми брали участь у конференціях в Бельгії, Франції та Німеччині). За допомогою профспілки звертаються українці з різних країни Європи. Ми допомагаємо українцям у Німеччині та Франції, фактично всі українці, що працюють в Євросоюзі можуть звернутися до нас щодо захисту свої трудових прав. Ми є першою профспілкою за всю історію незалежної України, що захищає права українських заробітчан.

Другий аспект сьогоднішніх реалій – це нелегальні виїзд на роботи до країн ЄС у зв’язку з початком дії «без візу». Часто-густо цьому сприяють різні шахрайські агенції. Відповідно ми проводимо інформаційні кампанії в ЗМІ та семінари серед заробітчан у Польщі щодо небезпек, пов’язаних з нелегальною роботою поза Польщею.     

Розкажіть детальніше про приклади шахрайства, яким профспілка запобігла.  Наведіть приклади, як профспілці вдалось домогтися дотримання прав українських працівників в Польщі або в інших країнах ЄС.

Місяць тому профспілці вдалось визволити понад десяток українців з кабальних умов праці, фактично – це було торгівля людьми. Звичайно, що ми діяли у співпраці з польськими правоохоронцями. На сьогодні головним напрямком є один з найбільш проблематичних аспектів – це недобросовісні працедавці, що не виплачують заробітну плату. На жаль, можна стверджувати: якщо польських працедавець приймає на роботу нелегально, він хоче ошукати і не виплатити вам зарплату. Нещодавно ми виграли судову справу з власницею магазину в Свіноусці, що відмовилась виплачувати майже 6 тисяч злотих боргу по заробітній платі. Наша профспілка надавала юридичну підтримку у судовому позові проти недобросовісного працедавця. Але ситуація дуже прикра, роботодавиця програла суд, але відмовляється виконувати судове рішення та виплачувати заробітну плату, на сьогодні стоїть питання про примусове стягнення заборгованості.  

В подальшому ми плануємо залучати до висвітлення подібних фактів польських підприємців та ЗМІ, щоб інші не ризикували та ставились сумлінно до свої обов’язків.   

Буквально декілька тижнів тому нам вдалось повернути заборгованість із зарплати у 60 тис гривень. Відповідно, ми вже виробили певну схему дій щодо недобросовісних працедавців. Перший етап – переговори, ми інформуємо іншу сторону про юридичні наслідки невиплати заробітної плати, якщо працедавець погоджується врегулювати конфлікт без судового розгляду, ми підписуємо договір про врегулювання спору з працівником. Зазначу, що інколи винними бувають і наші співвітчизники, кожний випадок розглядається індивідуально.

Розкажіть, хто вступає до профспілки та яким є нинішній український заробітчанин, як можна описати середньостатичного члена профспілки та трудового мігранта ?  

Переважна більшість членів профспілки – це особи з вищою освітою. Ви знаєте, що в Україні майже 2 млн внутрішньопереміщених осіб, значна частина цих людей їде шукати роботу за кордоном. Іншою особливістю нинішніх українських працівників у Польщі розширення географії на схід та південь України. Якщо раніше вони їхали на заробітки до Росії то нині орієнтується на Європу. Зрозуміло, що за нинішніх умов до Росії їхати мало хто хоче. Інша категорія – це студенти, в Польщі навчається понад 50 тис. українських студентів, вони також вимушені йти працювати, щоб заробити на власне утримання та навчання. Поділюсь планами, ми плануємо створення студентської профспілки, в Україні існують такі об’єднання, тому ми хочемо перенести цей досвід до Польщі. Переважна більшість наших студентів змушена працювати, а відповідно постає потреба захисту їх прав. Ми підписали умови про співпрацю з KFC та McDonalds. Профспілка намагається бути еластичною та реагувати на всі зміни, що відбуваються на польському ринку праці та у суспільстві.  

Серед членів профспілки є науковці, але українські дипломи не визнаються Польщею і люди змушені працювати нижче свої кваліфікаційних можливостей. Відповідно, спрощення процедури нострифікації дипломів – це один з напрямків нашої роботи. Наведу приклад: я маю десятилітній  досвід викладання у вузах Польщі і можу сказати, траплялись випадки, коли працедавці не хотіли визнавати диплом або затримували заробітну плату.

Відповідно спектр сфер праці українців дуууже широкий. Як варто називати українців, що приїхали працювати до Польщі: заробітчани, економічні мігранти чи біженці ?

Це міграція, тимчасова економічна міграція. Українці хочуть приїхати попрацювати на 6 місяців і повернутися додому. Проте, профспілка намагаємось допомагати українцям незалежно від терміну перебування та трудового стажу у Польщі. Кожен, хто їде працювати до Польщі, має свої індивідуальні мотиви, не можна всіх гребти під одному назву: заробітчани чи біженці. Ми це знаємо, і поляки це розуміють. Нещодавно я провів зустріч з Адамом Бондаром, омбудсменом Польщі та керівництвом Головної інспекції праці, наш офіс знаходиться в будинку нашого головно патрона — об’єднаної профспілки Польщі  (OPZZ). Ми дуже вдячні голові об’єднаної польській профспілці Яну Гузу за сприяння  у нашій роботі. Особливо хотів би відзначити допомогу Петра Островського, який є членом правління нашої профспілки  та головою міжнародному департаменту, наша співпраця розпочалась у 2015 році в рамках співпраці Товариства «Україна — Польща». І крок по кроку ми створили  Міжгалузеву профспілка українських працівників у Польщі. На День незалежності України планується проведення урочистостей. Ми співпрацюємо з різними громадськими організаціями: Український дім, товариство «Польща — Україна» та «Польща — Схід».

Звідки кошти на діяльність профспілки? Чи достатньо членських внесків на покриття поточної діяльності вашої організації, надавати юридичні послуги у Польщі недешево.

Членські внески невеликі, лише 10 злотих на місяць, для студентів та інвалідів 5 злотих. Були випадки, коли на роботу до Польщі приїздили інваліди, і ми їх фактично рятували від недобросовісних працедавців та горе-посередників. Головну допомогу нашій профспілці надає Об’єднана профспілки Польщі (OPZZ) через здобуття грантів.

В подальшому ми сподіваємося вийти на самофінансування. У варшавському офісі ми працюємо на волонтерських засадах. За освітою я юрист, тому можу самостійно надавати консультації, якщо справа складана нам  допомагають юристи об’єднаної профспілки. Вся юридична допомога членам профспілки надається безкоштовно.  

Українські та польські ЗМІ дуже часто спекулюють на тему історичних перепитій, чи українські заробітчани відчувають тиск з огляду на медіальний шум щодо історичного минулого наших країн?   

Засновуючи профспілки, ми відразу заявили, що ми поза політикою, а тим більше історією.  Політики намагаються нас втягнути у дебатування, однак ми поза цим. До профспілки не було жодного звернення щодо дискримінації за етнічною ознакою.  

На перше травня ми приймали участь у демонстрації, я ходив з українським прапором. Ми активно включаємось в святкування польських національних свят. У мене дуже добрі стосунки з полонійними організаціями, планую відновити співпрацю з Петром Тимою – головою об’єднання українців Польщі. Ми активно співпрацюємо з українськими консульствами по всій Польщі та намагаємось координувати свої дії з українськими дипломатами.

Нам відомі випадки нападів на українців поляками, але так само є приклади нетактовної поведінки українців.  

Хочу сказати, що ми плануємо проведення фестивалю польсько-української пісні та велоперегонів. У цьому році профспілка стала фундатором кубків для переможців велогонки. Ми хочемо, щоб українці мали можливість не тільки працювати, але культурно відпочивати, відвідувати музеї, читати книжки.

Ми хочемо, щоб між нашими країнами розвивалась співпраця та добросусідство. І давня, і сучасна історія доводить, що Україна і Польщі можуть кооперуватися у своїх діях і досягати успіху, згадайте битву під Грюнвальдом або Євро-2012.

Я переконаний, що ми зможемо допомогти українцям здобути досвід у Європі, щоб повернутися до Україна і побудувати заможну та процвітаючу країну.      

 

розмовляв Євгеній Білоножко

 
 

Pogoda / Погода

Warszawa Варшава   
Krakow / Краків
Gdansk / Гданськ
Poznan / Познань
Lodz / Лодзь
Київ / Kijow
Львів / Lwow
Харків / Charkow
Одеса / Odesa
Донецьк / Donieck


CZYTAJ NAS W WYGODNYM FORMACIE

ЧИТАЙТЕ НАС В ЗРУЧНОМУ ФОРМАТІ