Inline pictures
Polska 20:26
Україна 21:26

Національний День пам’яті проклятих солдат

1marca.jpg

Пам'ять про учасників антикомуністичного підпілля у 1944-1956 роках вийшла на державний рівень 2011 року. Саме відтоді, у Польщі, у річницю виконання смертного вироку щодо останніх командирів Товариства «Свобода і незалежність» – 1 березня, вшановують Національний День пам’яті проклятих солдат.

Законодавчу ініціативу щодо вшанування цього дня 2010 року підписав президент Лех Качинський. Вшанування «проклятих солдат» є «свідоцтвом пам’яті (…) за мужність, незламність патріотичної позиції та вірність патріотичним традиціям за кров, яку пролили, боронячи Батьківщину» – написано у пояснювальній записці.

«Проклятими солдатами», іншими словами – «незламними» називали підрозділи, які у 1944-1956 роках входили до складу антикомуністичного підпілля. «Прокляті солдати» не погоджувались з пануючою у Польщі після завершення ІІ Світової війни політичною системою. Після того, як Польща опинилася у радянській сфері впливу – владу в країні перейняв комуністичний Тимчасовий уряд національної єдності. Велика частина підрозділів, які під час війни воювали з нацистською Німеччиною, вирішили залишитися у конспірації і протистояти армії, спецпідрозділам СРСР і підпорядкованим їм польським підрозділам.

За сталінських часів, комуністична влада розпочала великомасштабні репресії «незламних», у результаті яких, багато кого було розстріляно або ув’язнено. Військові підрозділи, міліція та служба безпеки нещадно боролися з антикомуністичними виявами суспільства. За часів Польської Народної Республіки, влада поширювала брехливий образ солдат підпільних організацій та замовчувала їхню патріотичну позицію.

Процес відновлення пам'яті та гідне місце в історії цих борців, стало можливим лише після здобуття незалежності Польщею 1989 року. Було розпочато реабілітаційні процеси осіб, засуджених до позбавлення волі в період сталінського режиму і так званих «жертв судочинства». Окрім цього, зініційовано низку досліджень діяльності у 1944-1956 роках, пошук місць поховання жертв сталінських злочинів та достойного вшанування їхньої пам’яті на цвинтарях.

 

 

Прес-служба Міністерства закордонних справ Польщі

Опрацював: історик МЗС Пйотр Длуґоленцький

 

Pogoda / Погода

Warszawa Варшава   
Krakow / Краків
Gdansk / Гданськ
Poznan / Познань
Lodz / Лодзь
Київ / Kijow
Львів / Lwow
Харків / Charkow
Одеса / Odesa
Донецьк / Donieck


CZYTAJ NAS W WYGODNYM FORMACIE

ЧИТАЙТЕ НАС В ЗРУЧНОМУ ФОРМАТІ