Inline pictures
Polska 20:26
Україна 21:26

Уявний та реальний авторитаризм: Польща і Україна

Opinie || Думки
12.03 21:20
image_1392.png

Після реадмісії Михаїла Саакашвілі до Польщі українська поліція «прикрутила», як ствердив Арсен Аваков, наметове містечко прихильників колишнього президента Грузії, що знаходилось біля будівлі Верховної Ради України. Обидві події привернули увагу до проблеми дотримання прав та свобод громадян в умовах гібридної війни.

Валерія Лутковська, уповноважений Верховної Ради України з прав людини заявила, що під час знесення працівниками поліції наметового містечка біля будівлі парламенту зафіксована низка порушень прав людини. Заява омбудсмена була підтримана низькою українських громадських організацій.  Серед підписантів виявились і правозахисники із сусідньої Польщі — фонд «Відкритий діалог».

Що це за структура, чим вона відома тим, хто цікавиться політикою?

У серпні 2017 року польський фонд «Відкритий діалог» та «Євромайдан-Варшава» були одним з перших хто вітав Михаїла Саакашвілі в Польщі та допоміг йому провести прес-конференції і зустрічі з українськими заробітчанами.

Влітку минулого року директор фонду «Відкритий діалог» Людимила Козловська стверджувала, що позбавлення українського громадянства Саакашвілі призведе до політичного краху Порошенка.

«По суті, він [Порошенка –ред.] розписався у своїх диктаторських амбіціях. Раніше під репресії потрапляли журналісти, активісти та інші люди, що викривали корупцію у владі. Зараз до цих лав потрапив і Саакашвілі. Уважаю, йому потрібно відстоювати свою думку в суді, попри всі проблеми в судовій системі України", – зазначила Козловська

Слід нагадати, що «Відкритий діалог» підтримує діяльність низки українських депутатів та колишніх працівників органів прокуратури. Діяльність фонду була пов’язана з недопущенням екстрадиції до Казахстану Мухтара Аблязова, міністра енергетики та власника БТА Банку. Влада Казахстану звинуватила свого міністра у зловживаннях на 15 млрд. доларів та оголосила його у міжнародний розшук, подібні звинувачення були всунуті владою України та Росії.

 

У 2016 Верховний суд Франції відмовився видавати Аблязов Казахстану, оскільки його справа має політичний характер. В лютому 2014 року польський тижневик „Wprost” опублікував текст, у якому, спираючись на матеріали українських і російських спецслужб, стверджував про наявність зв’язків між фондом «Відкритий Діалог» та казахським олігархом. Фонд подав на тижневик до суду, який закінчився угодою і публікацією спростування.  

У 2017 року Аблязов розпочав активну роботу з депутатами Європейського парламенту. 

 

Голова фонду «Відкритий діалог» стверджує, що нинішню Польщі та Україні об’єднують авторитарні тенденції та надмірна жорстокість правоохоронців, правозахиниця пропонує об’єднати зусилля та досвід громадянського суспільства обох країни, адже в Києві і в Варшаві верховенство права перебуває під загрозою. 

«Для польської «вуличної опозиції» буде важливим досвід українського громадянського суспільства. Дії влади [польської — ред] стають подібними» — переконує правозахиниця.

Козловська зазначає, що Порошенко, Луценко та Аваков приймали рішення про розгін активістів з огляду на побиття польською поліцією одного з учасників антифашистської демонстрації, яка відбулась 1 березня 2018 року. 

Влітку минулого року Бартош Крамек (голова ради Відкритого діалогу та чоловік Людмили Козловської) опублікував маніфест з 16 пунктів, у якому закликав до громадської непокори, яка мала б призвести до повалення нинішнього уряду ПіС. Польські націонал-радикали використали маніфест лідера "Відкритого діалогу" для нагнітання антиукраїнської істерики та закликали до повторення «Акції Вісла».

Тим часом, дивно, але оцінки дій нинішнього польського керівництва самим фондом суттєво розходяться з оцінками того, кого фонд береться так наполегливо захищати, тобто, самого Саакашвілі.

Так колишній губернатор та президент навпаки стверджує, що партія «Право і Справедливість» (ПіС) є дуже популярною, оскільки рішуче винищує недобиту корупцію, а головні реформи Польщі відбулися за першого уряду партії Качинських.

Саакашвілі висміяв порівняння Польщі до путінської Росії чи лукашенківської Білорусію та ствердив, що незалежних судів немає в Україні та Росії.  

«Один польський бізнесмен звільнив всіх працівників, що голосували за ПіС, я йому сказав, а ти уявляєш, що буде з тим хто не буде переслідувати голосуючих за Путіна. Після того, що я побачив в українських судах, критикувати судову систему Польщі не можливо. В Україні та Росії судів взагалі немає … викоренити демократії у Польщі неможливо, у поляків вона у крові…», — ствердив Саакашвілі в розмові з Медузою.

Це не перший випадок, коли політики, з якими співпрацював «Відкритий діалог» не підтримують заяв фундації, щодо загроз демократії. Зокрема, колишня міністр закордонних справ Польщі, а нині євродепутат, Анна Фотига розірвала співпрацю з фондом  і ствердила, що вони є ненадійною організацією. Подібну позицію висловили в офісі депутата польського парламенту Малгожати Гошевської. Декларації польських парламентарів лунали синхронно із конференцією в стінах Європейському парламенті де «Відкритий діалог» обговорював проблему переслідування юристів в Молдові, Азербайджані, Україні, Росії та Казахастані.

Враховуючи, що Саакашвілі планує проводити більшість часу у Європарламенті і має намір сформувати «український список Магнітського»  слід очікувати нових конференцій та розслідувань.

Хто потрапить до «українського списоку Магнітсього» час покаже, натомість контакти «Відкритого діалогу» з Саакашвілі походять ще з часів його одеського губернаторства.  

«Відкритий діалог» має значний досвід роботи з євробюрократами, Інтерполом та правоохоронними системи країн колишнього СРСР.

Осінню 2017 року Мартін Рей, автор блогу «Російська V колоною в Польщі»?», опублікував рапорт у 160 сторінок  в якому описується дивні зв’язки фонду «Відкритий Діалог». Аналітик детально описує постаті найбільш щедрих пожертводавців фонду (у переважні більшості громадян Російської Федерації). Польський блогер стверджує, що фонд не планував державного перевороту, але його діяльність та спосіб здобуття грошей – досить контроверсійні.

З моменту заснування до 2016 року фонд «Відкритий Діалог» зібрав близько 6,6 млн злотих (понад 2 млн доларів США). Джерела фінансування фонду були різні, але 4/5 коштів, які були пожертвувані фонду, походять або від Петра Козловського, який, як стверджують деякі джерела, досі володіє заводами на території окупованого Криму, які працюють на російський військово-промисловий комплекс РФ.

Польський журналіст Войцех Бедронь також стверджує, що Петро та Сидонія Козловська (брат та мати Людмили Козловської) мають громадянство Росії. 

Як ми бачили, український період грузинського президента не раз свідчив про неперебірливість у контактах, методах, та навіть цілях «Руху нових сих». Нажаль, схоже, і в Європі на світло грузинського реформатора продовжить злітатись різноманітна публіка від антисемітів та шовіністів, до відвертих провокаторів, політичних заробітчан та олігархів-втікачів.

 

 

Євгеній Білоножко

 

 

Pogoda / Погода

Warszawa Варшава   
Krakow / Краків
Gdansk / Гданськ
Poznan / Познань
Lodz / Лодзь
Київ / Kijow
Львів / Lwow
Харків / Charkow
Одеса / Odesa
Донецьк / Donieck


CZYTAJ NAS W WYGODNYM FORMACIE

ЧИТАЙТЕ НАС В ЗРУЧНОМУ ФОРМАТІ