Inline pictures
Polska 20:11
Україна 21:11

Українці та росіяни - один народ?

Blogi || Блоги
27.10 20:36
ukrajintsi-ta-rosiyani-odin-narod-953_XL.jpg

Нещодавно волею випадку став учасником невеликою дискусії, так званого «холівору» в Інтернеті. Всьому причина інтерв’ю російського боксера Олександра Повєткіна, якого зовсім недавно на батьківщині відлупцював наш чемпіон Володимир Кличко. Так ось, сказав він наступне: «Я, звичайно, дуже переживав, що не зміг провести бій так, як того хотів, як до того прагнув. Я зроблю висновки і обов’язково найближчим часом зустрінуся з Володимиром Кличком. Звичайно, хотів би (провести матч-реванш) у Росії… Але я ніколи не поділяв Україну і Росію. Ми один народ». Облишимо спортивну складову для професіоналів у цій справі. Мене більше зацікавила навіть не сама фраза про єдність російського і українського народів, а реакція в коментарях до цієї новини пересічних українців, які погоджувалися з важковаговиком.

Одна справа коли таку заяву робить політик. Ось наприклад місяць перед боєм Владімір Путін заявив: «Что бы ни происходило и куда бы Украина ни шла, мы все равно когда-то и где-то встретимся, потому что «мы – один народ». Ну але в цьому випадку все зрозуміло, адже політик на те й політик, щоб робити такого раду заяви з певною метою. Інша справа як на це реагують прості українці і тому реакція деяких з них, які щиро підтримала тезу про «один народ», мене відверто здивувала. Мені здавалось, що за 22 роки українці (навіть на Сході країни, де існують тісні культурні та сімейні зв’язки з росіянами) достатньо «самоідентифікувалися».

Кілька місяців тому ми з друзями сиділи в одному з ресторанів швидкого харчування на Контрактовій, де часто приводять на обід (як отари на водопій:) групи іноземних туристів. Раптом з нами заговорила одна з туристок, яка, як згодом виявилася, була ліванкою. Ми в неї нічого не випитували, але вона сама вирішила розповісти про своє подорожування Східною Європою. Так ось, приїхала вона до Києва напряму з Москви і її дуже здивувало наскільки українці відрізняються від росіян. «Ви набагато частіше усміхається, більш гостинні та доброзичливі. У Москві мені було не дуже приємно знаходитись, а інколи навіть страшно». Тоді мало не вперше довелось задуматись наскільки в ментальному плані наші шляхи з росіянами розійшлися. В цьому моменті, щоправда зауважу, що навіть самі росіяни розрізняють такі поняття як «росіянин» та «москвич», тому думка ліванської туристки про росіян внаслідок іміджмейкерству москвичів може бути спотворена.

Що нас дійсно поєднує з північними сусідами, так це історія. Інша справа, що це поєднання було дещо недобровільним (це м’яко кажучи), але протягом 1000 років так чи інакше наші шляхи перепліталися. Причому більшість співвітчизників, вихованих згідно з радянською історичною школою, звикли вважати що росіяни та українці завжди були якщо не одним народом, то чимось дуже схожим. На щастя в 90-х та 2000-х роках вже з’явилися фахівці, які більш об’єктивно оцінювали спільний шлях українців та росіян, однак останнім часом спостерігається не дуже приємна тенденція повернення до радянських традицій.  Якщо ж копнути трішки глибше, то навіть на генетичному рівні ми відрізняємось від наших північних друзів, які сформувалися більшою мірою не на слов’янській основі, а на суміші фіно-угорських та тюркомовних (монголів) народів. Тим безглуздіше виглядає концепція (суто політична) про «братські слов’янські народи». Якщо вона й має право на існування, тоді росіян туди можна включити досить умовно. Кого цікавить більш ґрунтовна аргументація, рекомендую прочитати статтю Л.Л. Залізняка, доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри кам’яної доби Інституту археології НАНУ – «Генний код українців та їхніх сусідів очима археології»

Очевидно, що відповідь на питання у заголовку залежить від кожної окремої людини. Особисто мене тішить динаміка зміни настроїв українців в цьому контексті. Впевнений, що за двадцять наступних років шляхи двох народів розійдуться ще більше, ніж вони розійшлися за останніх два століття і схоже питання буде лунати щораз рідше як таке, що не має сенсу.

 

Pogoda / Погода

Warszawa Варшава   
Krakow / Краків
Gdansk / Гданськ
Poznan / Познань
Lodz / Лодзь
Київ / Kijow
Львів / Lwow
Харків / Charkow
Одеса / Odesa
Донецьк / Donieck


CZYTAJ NAS W WYGODNYM FORMACIE

ЧИТАЙТЕ НАС В ЗРУЧНОМУ ФОРМАТІ